NaqibSazeh Group

| Mobile! 0912 1978874 - 0913 0137157 - 0916 3661255 | Telegram! @naqibpoolgroup | Instagram! naqibsazeh |

چراغ استخر و جکوزی

نکات مهم انتخاب انواع چراغ استخر و سونا :
چراغ های استخری در دو مدل رو کار (بدون کاسه ) و تو کار (با کاسه) و با لامپ های هالوژنی که معمولا تک رنگ میباشند وهم چنین لامپ های LED و SMD که در دو نوع تک رنگ و رنگی ( ۱۴ رنگ) می باشد ، ارائه می گردند.

امروزه بسیاری از سازندگان و کارفرمایان با استفاده از چراغ های استخر و نورپردازی زیبای آن به عنوان یکی از تزئینات مکمل زیبایی در فضای استخرها ، توجه و تحسین مخاطبان و استفاده کنندگان از این استخرها خصوصا در شب را برانگیخته اند .

مزیت چراغ های استخری LED و SMD نسبت به نوع هالوژنی آن ها این است که اولا حرارت زیادی از خود تولید نمی کنند ، در نتیجه اگر استخر بدون آب باشد این چراغ های استخری آسیب نمیبینند و ثانیا عمر کارکرد بالاتری دارند.همچنین چراغ های استخری LED و SMD دارای رنگ های متنوعی می باشند .

چراغ های استخری LED و SMD دارای ضخامت کمتر ، نصب راحت تر و آب بندی بهتری می باشند .البته با وجود تمامی مزایای یاد شده چراغ های استخری LED و SMD اولا دارای قیمت بالاتری نسبت به انواع چراغ های هالوژنی می باشند و ثانیا در صورت سوختن چراغ باید علاوه بر چراغ ، سیم دنباله آنها نیز تعویض گردد .

چراغ استخری از نوع هالوژنی
این نوع چراغ گرمای بسیار زیادی نسبت به چراغ های استخری LED تولید میکنند،که این گرما توسط آب استخر گرفته میشود ولی در صورتی که به هر دلیلی سطح آب استخر به اندازه ای کاهش یابد که چراغ های استخر در معرض هوا قرار گیرند، گرمای تولید شده توسط آنها به اندازه ایی میشود که فرم چراغ و قاب آن از حالت عادی خارج و اصطلاحا دفرمه می شوند و در صورت تماس بدن شناگران با چراغ استخر موجب سوختگی پوست شناگران می شود.

نصب چراغهای استخری هالوژن در عمق ۵۰ سانتی متر یا بیشتر از سطح آب سبب میشود حتی در صورتی که بخشی از آب استخر به واسطه تبخیر و یا سیفون کردن آب (جهت کاهش TDS آب استخر) کاهش یابد ، چراغهای استخردر خارج از آب استخر قرار نگیرند،. زیرا با قرار گرفتن چراغ استخر در بیرون از آب احتمال آسیب رسیدن به چراغ استخر و شناگران شدیدا افزایش میابد.( فاصله بین چراغ های استخر از یکدیگر به مقدار lux(روشنایی) آنها بستگی دارد و حد اقل این فاصله ۳ متر میباشد.)

از آنجا که تاسیسات روشنایی داخل کاسه استخر (چراغ های استخری)در تماس با آب استخر خنک میشوند،تمامی تاسیسات روشنایی زیر آبی حد اقل باید به اندازه ۵۰ cm پائین تر از سطح آب استخر نصب شوند،مگر در مواردی که بر مبنای طراحی و ساخت تاسیسات مربوطه بر مبنای عمق کمتری انجام گرفته باشد.

به طور کلی به لحاظ رعایت ایمنی کاربران ، چراغ های استخری ، تاسیسات روشنایی و بلندگوهای مورد استفاده در استخرها بر مبنای دو ولتاژ ۲۴ و ۱۲ ولت طراحی و ساخته میشوند.
با توجه به اینکه در تاسیسات روشنایی و الکتریکی استخر های شنا،استخر های تزئینی ، جکوزی ها ، سونای خشک و سونای بخار به دلیل خاصیت رسانایی بالای آب و ماهیت مرطوب فضای استخر احتمال ایجاد شوک الکتریکی و آسیب های جانبی بسیار زیاد است به همین دلیل جهت روشنایی داخلی آنها هیچ گاه از برق ۲۲۰AC شهری استفاده نمیشود و از چراغهای هالوژنی و یا LED با ولتاژ ۱۲V و یا ۲۴V استفاده میشوند.

تاثیر شوک الکتریکی بر بدن افرادی که تمام و یا بخشی از بدن آنها داخل آب است بسیار شدید تر از زمانی است که بدن افراد بر روی زمین خشک و با بدن خشک باشند،شرایط مرطوب محیط استخر باعث میشود که شنا گران در محیط استخر در برابر شوک الکتریکی و خطرات مرتبط با آن بسیار آسیب پذیرتر باشند.چرا که بدن شناگران در داخل آب مقاومت بسیار کمتری نسبت به عبور جریان برق از خود نشان داده و به عنوان مسیر موثر عبور جریان از آب به زمین عمل میکند.

بمنظور حفاظت از شناگران در برابر شوک الکتریکی معمولا از یک یا چند روش زیر استفاده میکنند :
استفاده از تجهیزات الکتریکی ولتاژ پائین (۱۲ تا ۲۴ ولت) مجهز کردن مدار های الکتریکی به رله عیب اتصال عایق کاری صحیح و اصولی با رعایت استاندارد تجهیزات الکتریکی همبند کردن اجزای فلزی (نردبان استخر ، تخته شیرجه ، چراغ های استخر و… )جهت یکسان سازی اختلاف پتانسیل مجزا سازی تجهیزات و مدارهای الکتریکی از یکدیگر حد اقل فواصل مجاز برخی از تجهیزات و مسیرهای عبور جریان برق از کنار استخر ها
حد اقل فاصله سیمهای هوایی در محدوده استخر های رو باز در تمامی جهات ۶ متر از کاسه استخر میباشد. حد اقل فاصله سیمهای عبوری در زیر زمین (کابل های دفنی) تا کاسه استخر تا ۲ متر میباشد .(چه در استخر سرپوشیده و چه در استخر رو باز) حد اقل فاصله پریز و کلید های برق تا محیط کاسه استخر ۴ الی ۵ متر در نظر گرفته میشود.

در تاریخ: ۱۳۹۷-۰۱-۲۵ تعداد بازدید: 253 بازدید بدون دیدگاه
تعداد نظرات در انتظار تایید: 2

بدون دیدگاه برای پست " چراغ استخر و جکوزی "

شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

گروه ساختمان و تاسیسات نقیب سازه

فعالیت خود را از سال 1385 در زمینه : مشاوره، محاسبه، طراحی، نظارت، تجهیز و اجرای کامل پروژه های استخر، سونا، جکوزی، پارک آبی، مجتمع آبدرمانی، اتاق ماساژ، اتاق برف، تونل مه، اتاق نمک، آبنما، حمام سنتی، حمام ترکی در ایران و کشورهای همجوار آغاز و هم اکنون با گروه فنی و مهندسی مجرب و اکیپ های اجرایی مختلف در زمینه های فوق مشغول به فعالیت می باشد.